Press "Enter" to skip to content

İKM Gardiyanlık ve Katiplik İçin Mülakat Teknikleri

Gardiyanlık ve Katiplik için profesyonel mülakat taktikleri. Denenmiş İKM mülakat taktikleri ve Zabıt katipliği mülakat tavsiyeleri ile memuriyetinizi garanti altına alın.

Profesyonel Mülakat Teknikleri

Mülakat aşaması, hazırlanmakta olduğunuz sınavların en son ve en önemli aşamasıdır. Mülakat aşaması hazırlandığımız klasik sınav süreçlerinden oldukça farklı ve nispeten daha zevkli bir aşamadır. Çünkü artık soru kitapçıklarıyla, optik formlarla değil sizin kadar değerli insanlarla muhatapsınız. Tüm yaşantınız boyunca elde ettiğiniz bilgi birikiminizi muhataplarınıza aktarma ve karşılıklı sohbet etme imkanı bulacaksınız. Bu aşamada yeterli bilgi birikiminizle komisyonu etkileme ve yüksek puanlar alma imkanına sahipsiniz. Şimdi gelelim komisyonu etkileyerek yüksek puanlar almak için uygulayacağınız bu profesyonel tekniklere.

1- Sakin Kalabilmek

Mülakatlara hazırlık sürecinde sihirli sözcükler “sakin kalabilmek” ve bu süreci “akıl, mantık çerçevesinde yönetmek” olacaktır. Bu iki düstur çerçevesinde hareket etmek sizi mutlaka ama mutlaka başarıya ulaştıracaktır.

2- Stratejik Çalışmak

Bundan önceki aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da önemli olan noktalardan birisi alanımızdaki bilgilere olabildiğince hakim olmaktır. KPSS’ye hazırlanırken elde ettiğiniz bu bilgileri artırmak ve bildiklerinizi sık sık tekrar etmeniz gerekmektedir. Bu noktada yapılması gereken şey, alan/eğitim bilgisi notlarınızı gözden geçirmek ve gardiyanlık çıkmış mülakat sorularını çok iyi özümsemek olacaktır. Yani direkt hedefe yönelik, amaca uygun bir çalışma yapılmalıdır. Bu noktada sitemizde yer alan geçmiş yıl soruları ve cevapları sizler için fazlasıyla yeterli olacaktır. Ayrıca katiplik çıkmış mülakat soruları da sitemizde yer almaktadır.

3- Giyim Kuşama Özen Göstermek

Katiplik ve Gardiyanlık Mülakat Teknikleri nde bir diğer önemli olan konu ise giyim kuşamdır. Giyim kuşamın komisyon üzerinde çok önemli etkiler bırakacağı su götürmez bir gerçektir. Komisyona bakımlı ve düzenli bir insan görüntüsü vermek olmazsa olmaz bir durumdur. Bu başlığı erkekler ve bayanlar olarak ikiye ayırıp önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz;

Erkekler:

 • Saç ve sakal tıraşı olmalıdır.
 • Takım elbise giymeli ve kravat takmalıdır.
 • Özellikle takım elbisede siyah ve koyu lacivert renkler, gömlekte de beyaz renk tercih edilmelidir.
 • Ayakkabı ve kemer birbiriyle uyumlu olmalıdır. (Siyah ayakkabı – siyah kemer , kahverengi ayakkabı kahverengi kemer şeklinde)
 • Kravat renginin borda, kırmızı veya lacivert olması tercih edilmelidir.
 • Takım elbise gömlek ve kravatta aşırı desen ve ekose tercih edilmemeli, mümkünse sade modeller tercih edilmelidir.
 • Çorap renginin ayakkabıyla uyumlu olmasına dikkat edilmeli, kesinlikle açık renk çorap giyilmemelidir.
 • Çok fazla parfüm kullanılmamalıdır. Parfümün elbiseye sıkılması gerekmektedir, zira tene sıkılan parfüm kötü kokular yayabilir.

Kadınlar:

 • Saçlar aşırı dağınık olmamalı, bakımlı ve düzgün durmalıdır.
 • Koyu renklerde döpiyes veya tayyör tercih edilmelidir.
 • Çok yüksek topuklu yerine yürümenize engel olmayacak bir ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Çorap olarak ten rengi ve desensiz çoraplar tercih edilmelidir.
 • Makyaj ve dekolte konusunda aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Çok fazla aksesuar kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Çok fazla parfüm kullanılmamalıdır.

4- Mülakat Sırasında Davranışlara Dikkat Etmek

En geç yarım saat önce mülakat yapılan yerde olmalısınız. Mülakat sırası geldiğinde önünüz ilikli bir şekilde kapıyı vurarak içeriye girmelisiniz. Kapıdan girerken mülakat komisyonunu hafifçe gülümseyerek selamlamalısınız. Mülakat komisyonunun tam karşısında durulmalı, oturmak için izin istenmelidir. Buyurun, oturabilirsiniz denilmeden kesinlikle oturulmamalıdır.

Oturduktan sonra ceketin düğmesi açılmalı, dik oturulmalı, ayaklarınızı sallamamalı ve ellerinizi görünür bir yerde sabit tutmalısınız. Vücut dili analizlerine göre ayakların sallanması adayın yalan söyleme potansiyelinin olduğunu anımsatır. Ellerinizle ya da elinizde bir cisimle oynamanız heyecanlı olduğunuzu gösterir. Bu durumlara dikkat etmelisiniz.

5- Mülakat Sırasında Konuşmalara Dikkat Etmek

Mülakatta ilk aşama tanışma aşamasıdır. Bu aşamada mülakat komisyonu üyeleri sizi tanımaya çalışır. Kendinizi tanıtırken gereksiz ayrıntıya girmekten ve kendinizi yüceltici konuşmaktan kaçınınız. İyi bir dinleyici olun ve sorulan soruları iyi dinleyin. Sorulan sorulara “evet, hayır” gibi tek kelimelik cevaplar vermeyiniz. Örneğin “Ankara Üniversitesinden mi mezun oldunuz? ” sorusuna sadece evet demek yerine, “evet efendim Ankara Üniversitesinden 2018 yılında mezun oldum” şeklinde cevap vermelisiniz.

Komisyon üyeleri konuşurken onlara doğru bakılmalı, soruyu cevaplarken soruyu soran kişiyle göz teması kurmalısınız. Konuşurken somurtmamaya dikkat etmeli olabildiğince gülümsemelisiniz. Mülakatlardaki asıl amaç, yazılı sınavlardaki gibi adayların bilgi düzeyini ölçmekten ziyade adayların sorulan sorulara karşı nasıl cevaplar verdiğini duymak ve nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemektir. Dolayısıyla bir konu hakkında açıklama yaparken anlaşılır, kendinden emin ve ikna edici olunmalıdır.

Komisyon üyelerine “efendim” ve/veya “siz” şeklinde hitap etmelisiniz. İşitilebilir bir sesle hece ve sözcük vurgusuna dikkat edilerek konuşulmalıdır. Diksiyonunuzu geliştirmek için sitemizdeki soruları ve cevapları yüksek sesle okuyabilirsiniz. Konuşurken el, kol hareketlerine jest ve mimiklere dikkat edilmelidir. El, kol ve mimiklerin fazla kullanımından kaçınılmalıdır. Mülakat sırasında samimi olunmalı ancak samimiyetinizi karşınızdakine göre ayarlamalısınız.

Mülakat komisyonundaki kişilerin de insan olduğunu unutmamak gerekmektedir. Sizin gibi birçok aday onların karşısına geldiği için o anki ruh haliyle bazı adaylara sert bazı adaylara sakin davranmaları muhtemeldir. Bu sebepten ötürü mülakat komisyonunun size karşı tutumlarını kişisel algılamamanız gerekmektedir.

6- Bilgi Sorularına Tatmin Edici Cevaplar Vermek

Sizi tanımaya yönelik sorulardan sonra alan bilgisi sorularına geçilir. Önünüzde duran zarflardan bir zarf çekmeniz istenir. Bu zarfta iki adet soru bulunmaktadır. Bu sorular genellikle bilgi ve yoruma dayalı sorulardır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu sorulardaki amaç adayların bilgi düzeyini ölçmekten ziyade, adayların sorulan sorulara karşı nasıl cevap verdiğini gözlemlemektir. Zaten bu sitenin amacı da sizlere çıkmış soruları ezberletmek değil sizlere nasıl tatmin edici cevaplar vermeniz gerektiği konusunda yol göstermektir.

Bu noktada cevaplarınız için sitemizde yer alan soruları örnek alınız. Cevaplarınız ne çok kısa ne de çok uzun olsun. Güzel bir giriş cümlesinden sonra söyleyeceklerinizi madde madde aktarınız.

Hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir soru yöneltilirse bilmiyorum cevabından ziyade, “şu anda hatırlayamadım” şeklinde cevap verilmelidir. Çünkü her soruyu bilmek zorunda değilsiniz. Size sorulan sorulara bir cevap bulamadığınızda telaşlanmamanız ve durumu idare etmeniz size artı puan kazandıracaktır. (Bu durumu öğrencinin öğretmene bilemeyeceği bir soru sorması gibi düşünün. Öğretmenin bu soruyu bilmiyorum demek yerine şu anda hatırlayamadım demesi ya da soruyu sınıfa yönlendirerek onları soruya ortak etmesi gibi bir yöntemle geçiştirilmesi.)

7- Mesleği Çok İstediğinizi Hissettirmek

Katiplik ve Gardiyanlık Mülakat Teknikleri nde önemli bir diğer husus da meslek konusunda istekli olduğunuzu göstermektir. Çoğu insan kamu sektöründe görev almayı ve bazı şeylerin olumlu değişimine ortak olmayı arzu eder. Mülakat komisyonu da bunun farkındadır, ancak bu istekliler arasından da en istekli olanı seçmeye gayret gösterir. Zira emekliliğe kadar uzanan bir zaman diliminde mesleğe olan aşkını ve ilgisini sürdürecek bir adayı tercih etmek her zaman en mantıklı seçenek olacaktır. Bu isteğinizi hal ve hareketlerinizle komisyona hissettiriniz. Komisyonun bu kapsamda soracağı sorulara vereceğiniz cevapları kafanızda şekillendirin ve özgün olmaya çalışın. Bu görev için kafa yorduğunuzu, meslek için gayret göstereceğinizi, planlarınızı ve programlarınızı buna göre yaptığınızı, hayatınızı bu doğrultuda şekillendireceğinizi komisyona hissettiriniz. Bu kapsamda kurum hakkında sürekli araştırmalar yapınız, kurum internet sitesini inceleyiniz. Kurumun yayınlamış olduğu yıllık faaliyet raporuna göz atınız.

8- Sınavı Güzel Bir Şekilde Sonlandırmak

Sınav komisyonu üyeleri, mülakatın bittiğini ifade edip teşekkür ettiğinde siz de güler yüzlü bir ifade ile teşekkür edip ayağa kalkınız. Tekrar önünüzü ilikleyerek yine kendinizden emin bir şekilde salondan çıkınız ve kapıyı yavaşça kapatınız. Bu noktadan sonra yapılacak tek şey sabır içinde kendinizi yıpratmadan mülakat sonuçlarını beklemektir.

Katiplik ve Gardiyanlık Mülakat Teknikleri ile başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir